Jobba hos oss

Vikingsbergs förskola är en av Helsingborgs stads skolor. Helsingborgs stads skolor består av drygt hundra kommunala grundskolor, förskolor, särskolor och gymnasieskolor.

I Helsingborgs stads skolor tror vi på ett kollegialt lärande mellan både verksamheter och kollegor och på ett smart resursoptimerat stöd. Det ser vi som viktiga framgångsfaktorer för att du ska kunna fokusera på ditt uppdrag. Vi vill att du ska lyckas.

Som medarbetare på Vikingsbergs förskola är du en del i vårt gemensamma arbete med att skapa den bästa skolan för varje barn och elev i Helsingborg.

Välkommen till oss!

Nyfiken på hur det ser ut hos oss och hur vi jobbar? Emma Lewis är förstelärare och ateljerista på Nicandersgatans, Brommagatans, Hamiltons och Vikingsbergs förskolor. Häng med henne för ett besök på Nicandersgatans förskola och läs en intervju med henne här: